Přednášky

Jaké přednášky budou na první PLNOCi? Pokud chceš hlasovat pro přednášky nebo si třeba vypsat svou vlastní, je potřeba se nejdřív přihlásit.

O robotice převážně (ne)vážně
Přednášející: Václav Mašek
Robotika je jeden z nejprogresivnějších oborů lidské činnosti ve 21. století. Pojďme si společně ukázat počátky robotiky, její aktuální podobu, největší bizáry i slepé uličky. Navštívíme nejhlubší oceány i vzdálené končiny sluneční soustavy. Na své si přijdou programátoři, konstruktéři, snílci a vizionáři, ale i milovníci memes a sci-fi. A možná přijde i kouzel...totiž robot.
Fantastické výbušniny a kde je najít
Přednášející: Vadim Kablukov
Začneme tím, že si zadefinujeme, proč hořlaviny hoří, výbušniny explodují a obecně jak tyhle procesy probíhají. Pokračovat budeme (nejspíš jen teoretickou) přehlídkou zajímavých a/nebo obskurních výbušnin a mrkneme se na zoubek i starému dobrému TNT. Pokud zbude čas, zvládneme i zážeh atmosféry pro mírně pokročilé, popřípadě lechtání jaderných draků.
Jak vytváříme učebnice matematiky?
Přednášející: Pavol Hejný
Už více než dva roky tvoříme elektronické učebnice matematiky. Postupně bychom rádi vytvořili komplexní platformu pro učitele. Jakým způsobem dělat software pro školy a s jakými problémy se potýkáme. To vše vám povím na PLNOCi.
Šikana ... aneb když někdo ubližuje a co dělat
Přednášející: Georgia Hejduk
Šikana je poměrně častým jevem ve školách a přesto podle některých průzkumů si 94 procent učitelů v ČR myslí, že se jich problém netýká. Ukážeme si jak se šikana dá poznat rozdělíme si ji na jednotlivé typy a povíme si, kde případně vyhledat pomoc. Nakonec se s vámi podělím o svoje zkušenosti a v praxi vám ukážu, kde systém selhává a jaké následky to má ... A povím vám také jak vám může edukace pomoci k zotavení.
Jak jsem se stal Senior UI/UX designérem a jak jsem se prodal
Přednášející: David Stančík
Jmenuji se David, od svých 14ti jsem toho stihl dost - od kódóvání, přes programování, založení vlastní sociální sítě, která mě dostala k designu, kterým se nyní živým na volné noze a neustále mi chodí nabídky na pozice pro velké české i zahraniční firmy. Jak? Tak to se dozvíš na moji přednášce!
Jak se staví vesmírný satelit
Přednášející: David Žahour
Jedná se o druhou iteraci přednášky z barcampu 2019. :) Chcete slyšet jak se rodí projekt, jehož cílem je mít studentské experimenty na oběžné dráze? V rámci přednášky uslyšíte jak se liší programování na zemi a ve vesmíru, jak se dělá hardware, který má vydržet vysokou dávku radiace a další zajímavosti o vývoji vesmírného HW.
Trojúhelník moci
Přednášející: Daniel Perout
🐵→🧕🏻→👨🏼‍🏫: (^2 ∨ √ ∨ log) ⇒ 🥴→😕→😡→😵→☠️. 💡! ☛(^2 + √ + log) ☚ ⇒ ∆. 😮→😃→😍→🤠 #Matematika+
Hacker OR Cracker
Přednášející: David Žahour
Jsem David Žahour člen národního kybernetického týmu. Chcete slyšet, jak náš tým pracuje nebo jak se do něj dostat? Na přednášce vám ukážu, jak vypadají úlohy z mistrosvtví Evropy, co takový hacker musí umět, a naopak, co rozhodně umět nemusí. Součástí přednášky bude i praktická ukázka řešení dvou úloh, takže se rozhodně nudit nebudete.
Technologie bílých LED
Přednášející: Jan Vosejpka
Vynález diody vyzařující světlo byl převratný. Účinná, malá, dlouhožijící, levná. Prostě dokonalost. Jeden technologický problém ale skýtá. LED vždy vyzařuje jen jednu určitou barvu, například červenou, zelenou či žlutou. Denní světlo se ovšem skládá z celého spektra barev, které po složení tvoří světlo bílé. Objevte cestu za bílou diodou.
Rasistická umělá inteligence a co s tím?
Přednášející: Dominik Farhan
V dnešní době jsme neustále obklopeni "chytrými" algoritmy. Ovlivňují, co si přečteme v novinách, co nám zobrazí vyhledávač nebo jak se nám přeloží text z francouzštiny. Mohlo by se zdát, že jsou tyto algoritmy ze své podstaty chladné, objektivní a nepodjaté. Opak je však pravdou. V přednášce si proto povíme o tom, jak to vypadá, když je takový algoritmus rasistický, či sexistický, proč se to děje a jak tomu předcházet.
Budování kontaktů - NETWOR, nebo KING?
Přednášející: Honza Steinbach
Síť osobních kontaktů může člověku v životě hodně pomoci, ale její budování může být náročné. Paradoxně bývá jednodušší pro introverty, pokud se jim podaří překonat svou hlavní slabinu - zahajování konverzace. Přednáška bude koncipována spíše zábavnou formou, ale snad se mi podaří i změnit váš pohled na věc a něco vám předat.
Mezinárodní fonetická abeceda a něco o lingvistice obecně
Přednášející: Adam Blažek
Máte v sešitě francouzštiny nebo němčiny podivné tvary jako „pancrkampfvágn“ nebo „silvuplé“? Chcete být schopni jednoznačně zapsat jakýkoli zvuk, který vaše pusa dokáže vytvořit? Poslechněte si něco o tom, jak to vyřešili odborníci!
Číselné soustavy a číslování od nuly
Přednášející: Adam Blažek
Proč počítáme po desítkách a ne po tuctech? Jak funguje binární soustava, kterou používají počítače? A co to má společného s tím, že se ve spoustě programovacích jazyků čísluje od nuly?
Stará řecká komedie
Přednášející: Dominik Krasula
Skrze divadelní hry komického básníka Arisfofána se podíváme na Athény v době úpadku jejich demokracie. Množství dobových narážek, satiry a absurdního až vulgárního humoru v jeho hrách nám umožní podívat se na historii tohoto slavného města z trochu jiného - lidštějšího - úhlu, než jaký nám poskytuje nazírat na toto město skrze honosná díla filosofů, historiků či tragiků. Obsahuje úvodní vtip.
#BEZESTRACHU aneb Lumíkova cesta k životu
Přednášející: Jan Mrázek
Osobní příběh pravého blázna z Pražských Bohnic, který se skutečně stal a sám vám ho odvykládá. A nejen to! Dozvíte se o duševních onemocněních, jaké to je s jedním žít, jaké to je strávit půl roku v psychiatrické nemocnici a jaká úskalí přináší stigmatizace dnešní doby.
Řezy těles
Přednášející: Klára Hubínková
Baví Tě koukat se do prostoru? Máš dobrou představivost? Nebo jsi prostě jen nepobral látku ve škole? Pak je přednáška o řezech těles něco pro Tebe! Ale neboj, nebudeš muset jen poslouchat, ba naopak - většinu času si budeme hrát.
Zdraví a dlouhověkost
Přednášející: Nikodém Dvořák
Tělo je náš prostředek, díky kterému můžeme dělat cokoliv na tomto světě. Takže bychom se o něj měli patřičně starat. Povíme si o několika praktických věcech, které můžete dělat pro své tělo. A nejvíce zabrousíme do světa pohybu a stravy.
Na konci provazu...
Přednášející: Jan Mrázek
Trochu jiný zážitek... Ne formou přednášky ale debatou, rozhovorem. Poprvé v životě vám nabídnu možnost společně se pobavit o těžkém tématu sebevraždy a jak jinak než se sebevrahem. VAROVÁNÍ! Diskuse je určena hlavně lidem, kteří se na ní chtějí skutečně podílet. Doporučený věk 18+! Kdokoliv by přišel pouze provokovat nebo "trollit" bude okamžitě vykázán!
Bezpečnost na webu
Přednášející: Adam Hlaváček
Chcete se dozvědět jak se chovat bezpečně na internetu nebo se otestovat, jestli to již umíte? Vše interaktivní formou? Toto téma přednáším již třetím rokem, je průběžně aktualizována podle nejnovějších trendů a je určena naprosto pro každého. Začínáme od těch nejjednodušších a nejpotřebnějších věcí, které by měl dodržovat každý. Celá přednáška je rozdělena do několika částí, kdy podle reakcí publika postupujeme od jednoduššího k pokročilejšímu, když si to přejí. Budeme se zabývat tématy jako zabezpečené spojení a jak jej poznat, veřejná wifi, hesla atp. Veškerá interaktivnost v přednášce se provádí skrz smartphone, takže je vysoce doporučováno si jej přinést, nicméně poslechnout si přednášku můžete i bez něj.
Utilitarismus - co to je, proč to dává smysl a proč ne
Přednášející: Dominik Krasula
Pokusím se vám podrobně vyložit jednu ze tří základních teorií etiky. Zkusíme si zdůvodnit, proč dává smysl. Vyvrátíme některé časté argumenty proti němu. Podíváme se na nějaké méně známé, ale za to silnější kritiky. Zamyslíme se nad tím, jak může utilitarianismus fungovat v praxi. Přednáška je upravenou verzí Etiky bez metafyziky, kterou jsem přednášel v Hradci, Praze a Brně. V této verzi se snažím vrátit ke kritičtějšímu, otevřenějšímu pohledu na téma. Přednáška bude zahrnovat moderované diskuse a může obsahovat úvodní vtip.
Filosofie konsentu s Dominikem
Přednášející: Dominik Krasula
Pro tuto Přednáškovou noc jsem se rozhodl oprášit svou starou, diskusně zaměřenou přednášku o konsentu. Naše společnost došla k názoru, že všichni účastníci sexu by s ním měli souhlasit. To je rozhodně super, jediný problém je v tom, že lidi mají rozdílné názory na to, co už jako konsent stačí a co ne, což může vést a mnohdy reálně vede k velmi nepříjemným situacím. Musí být vyjádřen slovně? Co když je jeden z partnerů pod vlivem? Co když jeden z nich tají druhému podstatné informace? Formou moderované diskuse se pokusíme společně zamyslet nad těmito a dalšími otázkami. Obsahuje úvodní vtip.
Paradoxy teorie relativity
Přednášející: Jakub Šťastný
Chtěli jste někdy zaparkovat auto do garáže, do které se nemůže nikdy vejít? Zajímal by vás způsob, jak vyhrát rytířský turnaj? Máte strach, že během procházky po ulici spadnete do kanálu? Nebo chcete zestárnout pomaleji než všichni ostatní? Právě těmito otázkami se budeme během krátké přednášky zabývat z pohledu moderní fyziky. Během přednášky nečekejte žádnou složitou fyziku či matematiku, půjde o pouhý nástin teorie relativity a představení několika zvláštní až paradoxních situací, které z ní vyplývají, proto by měla být přednáška přijatelná pro všechny, kterým fyzika či matematika nic neříká. Pokud jste naopak expert na kvantovou fyziku a běžně řešíte Klein-Gordonovy rovnice či Lorentzovu transformaci, pak asi nečekejte přísun příliš nových informací.
Můj vesmír, moje vědomí VI.
Přednášející: Dominik Beck
Co je podstatou mé duše? Jak bohatý je můj vnitřní život? Budu prachem až mě spálí? A proč nemohu ukázat na strom a říct, tohle budu já? A ukazuje sám na sebe ptám se dál: „Jsem to, co se zítra ráno probudí v mé posteli?“ [Četba poezie]
Jak (ne)přednášet
Přednášející: Dalibor Kramář
Přednáška od informatiků informatikům o tom, jak se (ne)má přednášet. Dozvíte se třeba, že věta by neměla obsahovat každé páté slovo dvakrát. Ať již něco o tomto tématu víte, nebo ne, neváhejte přijít, protože uvidíte spoustu názorných ukázek čeho se vyvarovat. Přednášku povedu společně s Jakubem Šťastným.
Kazítka a jiné nešvary v elektronice
Přednášející: Michael Hemza
Tzv. "kazítka" jsou dnes velmi skloňovaným pojmem. Nejsou ovšem jen záležitostí jen posledních let. Na příkladu si ukážeme, že výrobci snižovali životnost svých výrobků už docela dávno. Najdeme společně pár skutečností, kterých výrobci využívají při snižování nákladů (a tedy i životnosti) a zjistíme i několik perliček od nás, byť se vyloženě o prvoplánovitá kazítka nejedná.
How to summon a demon with JavaScript
Přednášející: Jakub Šťastný
JavaScript, jazyk, který vám umožní dělat prakticky cokoliv, i věci které by žádný rozumný jazyk umožňovat neměl a jazyk, který se chová v mnoha situacích tak, jak by nikdo se zdravým rozumem neočekával. A proto není divu, že o tomto jazyce kolují v programátorských komunitách spousty vtipů a narážek. A právě na tyto "vtipy" a kuriozitní situace se v této přednášce podíváme. Pokud jsi zkušený webový vývojář, tak asi nepočítej s přísunem jakýchkoliv nových a užitečných informací. Pokud jsi se naopak s JavaScriptem nikdy nesetkal nebo v něm právě začínáš a rád by ses pobavil nad jeho zvláštnostmi a dozvěděl se pár věcí, na který si dát při začátcích s tímto jazykem pozor, určitě neváhej přijít.
Základy vyšší matematiky
Přednášející: Michal Polák
Od funkcí, přes limity a různé zajímavosti až po derivace, možná dále.
Leukémie a léčba očima pacienta a jak můžete pomoct...
Přednášející: Jan Švarc
Ahojky, žel bohu nejsem úplně geniální jako většina z Vás, ale mám zajímavou zkušenost s léčbou akutní myeloidní leukémie. Povím Vám, co tomu předcházelo, jak mi na to přišli, jak vypadala léčba a hlavně něco k tomu, jak Vy můžete pomoci lidem na hraně života a smrti. Budu se těšit.
Sekty vinné a nevinné
Přednášející: Jan Pokorný
Jaké máme na světě sekty? Jak vznikly? V co věří? Za co můžou a za co ne? Jaké nosí spodní prádlo? Jak se stát operujícím thétánem? Je Višnu lepší než Krišna? Proč jsou všechny Pufovy anotace tvořeny pouze otázkami? TRIGGER WARNING: Ježíš ve vesmíru.
Měření výkonu jaderného reaktoru, aneb jak zabránit Černobylu 2.0?*
Přednášející: Karel Týr
Jaderná elektrárna. Jejich fungování v Česku už považujeme za samozřejmost. Ti chytřejší z nás možná ví, že „kouř“ stoupajícíí z chladících věží je ve skutečnosti vodní pára vznikající při jejím chlazení. Potřebuje ale reaktor vůbec chladit? Kolik vody k tomu bude potřeba? Abychom mohli na tyto otázky odpovědět, potřebujeme znát skutečný výkon reaktoru a jeho rozložení napříč aktivní zónou. Ukážeme vám to jak teoreticky, tak experimentálně na výzkumném reaktoru VR-1 Vrabec. A jestli špatný výpočet výbuch nezpůsobí, tak pád pravítka do reaktoru jistě ano. Anebo ne? I to jsme si v praxi ověřili, přijďte to zjistit a diskutovat o potenciálním zamoření Prahy! * Přednáška je uskutečněna ve spolupráci s Hanou Šumšalovou, Masarykovo gymnázium Příbor
Jednoduchý způsob na pořádnej FuckUp 100% FUNGUJE
Přednášející: Tadeáš Kapic
UPOZORNĚNÍ: Toto nebude normální prezentace. Všude je tolik návodů a postupů, na zaručený úspěch. Jednoduchý způsob, jak být za vodou! Skvělé, že? Ani ne... Všechny tyto rady a případové studie mají jednu menší vadu. Jsou k ničemu. Na každé cestě je totiž neskutečně překážek, o kterých nikdo moc nemluví. Všichni středoškoláci mají před obličejem jen úspěch a když najednou přijde chyba, sesypou se. Jmenuji se Tadeáš a chci uspět v podnikání. Povím vám, jak vyřešit a využít chyby na kterékoliv cestě za úspěchem. Napráskám na sebe všechny nezdary, o kterých ostatní mlčí. Každý by měl vědět, že všechny FuckUpy jsou lepší, než FuckDowny. Udělejte chybu a přijďte si poslechnout tu nejlepší prezentaci všech dob.