Přednášky

Jaké přednášky budou na první PLNOCi? Pokud chceš hlasovat pro přednášky nebo si třeba vypsat svou vlastní, je potřeba se nejdřív přihlásit.

Koncept koncepce
Přednášející: Eliška Pirnosová
"Když se dva lidé mají moc rádi tak....hmmm čmeláček sedne na květinku a...no prostě tebe Honzíku přinesl čáp a tvojí sestřičku zase vrána." Takovéhle pohádky už možná rodiče svým dětem nevykládají. Přesto se o početí tradovalo a stále traduje mnoho domněnek a mýtů, které pohádky připomínat mohou. Na této přednášce se vás pokusím přesvědčit, že jste nebyli tou nejrychlejší spermií, ani tím nejlepším vajíčkem. Poodhalíme si tajemství vzniku lidského života, i když na tom, kde život začíná a se asi nikdy neshodneme. Jo...a ukážu vám ten nejdůležitější moment ve vašem životě, snad nebudete zklamaní.
Jaká je tvoje oblíbená kořenová zelenina a proč právě mrkev??
Přednášející: Radek Hegenbart
Dělá ti problém mluvit? Bojíš se trapnýho ticha?? Nevíš, co všechno spadá pod kořenovou zeleninu??? Zodpovím ti otázky, na který tě nikdy nenapadlo se zeptat! Asi 3 roky zpátky jsem se začal pasivně hrabat v umění konverzace. Zjistil jsem, že stejně jako ve všech ostatních odvětví umění, i v konverzaci jsou to právě ty nejdebilnější výtvory, co se nejlíp prodávaj (koukám na tebe, banáne s kobercovkou). Už přes rok začínám konverzace za pomoci kořenové zaleniny. Co to říká o společnosti?? To nevim, ale rád tě naučim, jak i ty se můžeš stát konverzačním Picassem!!
0
Přednášející: Adam Blažek
Nula byla zejména v evropských dějinách velmi utlačované a podceňované číslo. Strach z nuly i dodnes způsobuje spoustu problémů v různých oblastech. Přijďte si poslechnout krátké pojednání o historii i současnosti nejdůležitějšího čísla v matematice.
Život hvězd
Přednášející: Jan Tregler
Přednáška o životě hvězd od jejich počátku až po jejich impozantní smrt.
Káva, vše co jste chtěli vědět o své oblíbené droze
Přednášející: Jan Macek
Ráno bez šálku kávy si mnozí z nás neumí ani představit. V rámci této přednášky se na tenhle nápoj všech nevyspalých mediků podíváme trochu víc z blízka. Podíváme se, jak se vlastně káva dostane ze stromu do hrníčku, různé metody zpracování a přípravy. Krátce si projdeme historii a v neposlední řadě se zamyslíme nad tím, jak připravit co nejlepší hrnek kávy.
Plastická chirurgie - nejen prsa a zadky
Přednášející: Jan Macek
"Zajímá mě plastická chirurgie" "Takže ty chceš dělat prsa?! To budeš hrozně prachatej!" Tak takhle nějak vypadá rozhovor s průměrným členem mé rodiny, když zmíním svou chirurgickou zálibu. Myslíte si něco podobného? Pojďte se mnou zjistit, co je ta plastická chirurgie vlastně zač!
Strojové učení a text
Přednášející: Dominik Farhan
Přijďte nahlédnout do nejvíce diskutovaného podoboru umělé inteligence. Povíme si něco krátce o historii strojového zpracování textu, o tom jak fungují neuronové sítě, jak reprezentovat text, aby se z něj neuronová síť mohla dobře učit, co je to GPT a proč ChatGPT přišla zrovna teď.
Chtěl bys umět číst v lidech? Já taky...
Přednášející: Marek Vodenka
Chtěl bys poznat co si i tobě lidi myslí? Jak se cítí? Jestli se tý holce líbíš? Proč na tebe kouká jako na úchyla? Jsi úchyl? (Doufám, že ne) Každopádně... chtěl by ses efektivně stát telepatem? SUPER!... To jsme 2. Přijď a pokusím se tě to naučit! A to není vše (Horste)! Vysvětlím ti jak to funguje v praxi, co je to ta "neverbální komunikace", vyvrátím známé mýty a mnohem víc!
Oba chceme číst v lidech... pojďme si říct jak.
Přednášející: Marek Vodenka
Co znamená ruka za krkem, ruce za hlavou, skřízené nohy? Co když někdo kouká do země? To mi určité lže... AKORÁT ŽE VŮBEC! Dovolte mi Vám prozradit, co vše můžete poznat na ostatních a co všechno o sobě prozrazujete a nemáte o tom ani tušení (Varování: přednášející si vyhrazuje právo nenést odpovědnost za případné panické ataky.) (Tato přednáška navazuje na mou první, ale nebojte se zavítat klidně jen na jednu z nich. Obě přednášky fungují samostatně.)
Martinova pochybná povídání 1: Pilot
Přednášející: Martin Boček
To jsem si tak jeden večer řikal, "Jak bych mohl jít na PLNOC zdarma?" Odpověď byla přímo přede mnou. Vypsat si přednášku. A tak vznikl koncept MPP, přednášení o čemkoli, co mě napadne, jenom a̶b̶y̶c̶h̶ ̶m̶ě̶l̶ ̶v̶s̶t̶u̶p̶ ̶n̶a̶ ̶p̶ř̶e̶d̶n̶á̶š̶k̶o̶v̶o̶u̶ ̶n̶o̶c̶ ̶z̶d̶a̶r̶m̶a̶ abych si procvičil a osvojil mluvení před publikem. V tomto díle vám ukážu prezentaci z mého třeťáku, "Matematika". Rád bych vám řekl, že je to cokoli jiného, než spoušť. Tak odvážni, jen přijďte.
Životní kapitola Německo
Přednášející: Anna Krebsová
Studium v zahraničí. Téma, které je v dnešní době velmi populární. Pojďte se mnou společně zrekapitulovat deset měsíců na gymnáziu v Německu a poslechněte si, co mi studium přineslo a jak i vy můžete strávit rok středoškolského života za hranicemi ČR.
Mikrobiom - důvod proč mám někdy chuť vyjídat pesto přímo ze sklenice?
Přednášející: Magdalena Dohnalová
Slyšeli jste už někdy anglické sousloví "Gut feeling"? Máte někdy nevysvětlitelně silnou chuť na nějakou potravinu? Zajímá vás co to do pr** je transplantace stolice? V této přednášce si budeme povídat o jednom z nejzajímavějších orgánů našeho těla, o tom, jak se dá zkoumat, a o tom, co s námi všechno dovede.
Obskurní způsoby komunikace
Přednášející: Jakub Hampl
Když se řekne komunikace, člověk si představí jednoduchý rozhovor nebo messenger. Proč na to nejít trochu od lesa?
Lesnické okénko
Přednášející: Petr Mišek
Kůrovcová kalamita, lesní požáry a další disturbance. Zajímavosti ze světa stromů a „Poznávačka“ listů a plodů běžných stromů co potkáte ve městě a v lesích (Nebojte, nebudu to zkoušet ani známkovat 😉)
Ptačí budky
Přednášející: Miloslav Faifr
Proč je třeba dělat budky pro ptáky a čím nám ptáci pomáhají? Povídání o ptácích, kteří hnízdí v budkách, jejich problémech a jak takovou budku pro ně vyrobit? Řekneme si, co to znamená vyrábět a starat se o budky a mnohem více o našich opeřených sousedech.
Genetické inženýrství 101
Přednášející: Adam Pojar
Toužili jste někdy po svítící rybičce? Nebo snad po nabušené kočce, která by strčila do kapsy i Chucka Norrise? To vše je dnes možné! ... skoro Genetické inženýrství nám umožňuji manipulovat s genom rostlin, zvířat, ale například i lidí. Jsme schopni přidávat různé výhodné geny a zároveň odstraňovat geny, které mohou vézt například ke vzniku genetických onemocnění. A jak se něco takového dělá? Tím se budeme zabývat na této přednášce.
Éter - vyšší princip ve fyzice, historii i filosofii
Přednášející: Jakub Skuček
Éter - quintessence - hledání neviditelné substance z pohledu fyziky, filozofie, historie i etiky V podstatě pohrávání si s mnoha významy éteru v mnoha oborech a jak jsou vlastně spojené
Pojďme si hrát
Přednášející: Terka Kučerová
Víte co má společného školka a studium psychologie? Slyšeli jste už někdy, že kdo si hraje nezlobí? Znáte teorii her nebo behaviorální ekonomii? Ne? = perfektní Ano? = nevadí stejně vám to nepomůže :) Tohle bude spíše praktická přednáška. Zkusíme si pár her, pak si k nim řekneme nějakou teorii. Načež vymyslíme, jaká by byla ideální strategie a proč jsme ji nepoužili.... Btw pro hry bude existovat sladká motivace :)
Exoplanety
Přednášející: Jan Herzig
Planety obíhající kolem jiných hvězd jsou lidstvu s jistotou známy jen něco přes dvě dekády. I přesto jich v současné době známe už skoro 6000. Jak je vůbec možné se současnými technologiemi objevit takto vzdálená a přitom malá tělesa? Co o nich všechno můžeme zjistit? A které by s největší pravděpodobností mohly poskytovat podmínky vhodné pro vznik života podobnému tomu, jaký známe na naší planetě?
Proč tento svět potřebuje magory
Přednášející: Matěj Ševčík
Přednášející má v plánu se na PLNOC doplahočit až z druhého konce republiky – z malého zapomenutého městečka jménem Zlín. Yes, i know right, je to docela zvrácený nápad. A to ještě ani nemluvíme o tom, jak se samotný život na naší slavné kamenné hroudě putující vesmírem každým dnem stále víc a víc přibližuje nějakému horečnatému snu. Proč je tedy odpovědí na tragikomický stav dnešního světa ještě větší ujetost v podání magorů celé zeměkoule? Společně se pobavíme o této otázce a naše povídání doplníme i o zlínskou kulturní vložku.
Ty autisto!
Přednášející: Míla Patzeltová
Kdo jsou autisti? Jak vypadají? Kdo jsem já? Autistická holka? Vyprávění o neurodivergenci, autistickém životě, trablích, symptomech a identitě. Proč je Sheldon špatná (ne)reprezentace? Proč je váš spolužák tak divnej? Ocením diskuzi.
Žijeme ve společnosti aneb společenské problémy jako ananas na pizze
Přednášející: Zdeněk Tůma
Žijeme ve společnosti která zdaleka není ideální a je čas o tom mluvit. Ananas na pizze je perfektní k demonstraci všeho co je na této společnosti špatně a proto, pokud se rozhodnete přijít, se můžete i vy zúčastnit cca 30 minut dlouhého nadávání na dobu a hrůzy ve kterých žijeme a to celé v metafoře na ananas na pizze.
Výpočetní chemie
Přednášející: Martin Nováček
Přestože je to asi nejrychleji se rozvíjející chemický obor (za který btw farmaceutické firmy <i>velice</i> dobře platí), pravděpodobně jste o něm nikdy neslyšeli. Pojďte to napravit a dozvědět se, co to je, jak to funguje, co se od toho dá do budoucna čekat (spoiler: machine learning included), a jak nám to pomůže léčit nemoci, vyrábět lepší baterky, a tak obecně zachraňovat svět (ty oxford commas jsou tam schválně, fight me XD).
PSP aneb co (ne)vyčteme z tabulky
Přednášející: Lucie Votrubová
Periodická soustava prvků je nedílná součást výbavy chemika. My se podíváme, co v ní najdeme a co vše z ní s trochou znalostí vyčteme. Projdeme její uspořádání a třeba zabrousíme i do oblasti molekul a jejich struktur.