Přednášky

Jaké přednášky budou na první PLNOCi? Pokud chceš hlasovat pro přednášky nebo si třeba vypsat svou vlastní, je potřeba se nejdřív přihlásit.

Pokec o investování
Přednášející: Dominik Farhan
Na přednášku jsou zváni jak investiční začátečníci, tak pokročilí. Rád bych to udělal jako diskuzi, páč nejsem žádný investiční guru ani odborník. Budu rád, když přijde ještě někdo, kdo má s investováním nenulové zkušenosti a nasdílí s námi své znalosti.
Potřebujeme stát?
Přednášející: Michael Pšenák
Stát je nemorální a nefunkční instituce, kterou však prakticky celá společnost považuje za nutnou. Zamysleli jste se vůbec někdy nad tím, zda je stát jako celek potřeba? Jestli nemá větší prostor prosperovat opravdu svobodná společnost?
Jak může AI ovládnout svět VOL 2.0
Přednášející: David Žahour
Dámy a pánové pojďte si poslechnout novou verzi přednášky jak umělá inteligence může zotročit lidstvo a stát se pánem vesmíru.
Jak naučit matice číst čísla
Přednášející: David Žahour
Pojďte na přednášku kde naučíme neuronovou síť číst čísla a vysvěltíme si jak ta magie vlastně funguje.
Praktická Úloha: Kolik Hudební Teorie se Vejde do Jednoho Přednáškového Bloku?
Přednášející: Martin Boček
Co to je hudba? Co to je teorie? Kdo je Bambi? Máš hlad? Tyto i další otázky si pokusíme zodpovědět v této úvodní přednášce do hudební nauky. Mohu slíbit tóny, intervaly a akordy. Možná se dostaneme dál. Nikdo neví. VAROVÁNÍ: Může obsahovat stopové množství matematiky.
Svět jedniček a nul
Přednášející: Lukáš Brož
Jak by vypadal svět, kdybychom znali pouze 2 čísla? Pojď se s námi podívat na základy binární (dvojkové) soustavy, která tvoří základ počítačové logiky.
Bosá chůze aneb "Mami!, ten pán si zapomněl boty!"
Přednášející: Petr Mišek
Přednáška, možnost vyzkoušet si hmatovou stezku a místo pro Vaše dotazy. Témata: netradiční seminární práce a šílený experiment, základní morfologie chodidla, historie obuvy, firewalking, deformace chodidla a další problémy "obutých", bosé stezky a akce, pár rad jak začít...
Algoritmy
Přednášející: Ondřej Sladký
Ukážeme si, že dostat se mezi programem, který by běžel roky, než spočte to, co má, a takovým, co doběhne za pár vteřin, může být jen tenká hranice a stačí se jen trochu zamyslet. Přednáška je určena hlavně lidem, kteří v tomto tématu nemají mnoho zkušeností, ale rádi by se naučili informaticky myslet. Nejsou potřeba žádné předešlé znalosti.
Finanční poradce - moderní padouch?
Přednášející: Vojtěch Císař
Jistě jste o něm slyšeli, ví vše a nejlíp, jenže po něm může zůstat zkáza a nepříjemné vzpomínky. Přijďte si poslechnout příběh o vzniku milionové firmy, tak trochu naruby. O zklamání a nadějích, o studentech, kteří šli proti proudu. O výhodách ale i úskalích práce s penězi. Konečně lidsky, konečně objektivně. Skupina NFG - partner projektu Plnoc
Mindset, leadership, soft skills a další buzzwords
Přednášející: Petra Plachá
Bude to o práci v týmu, o vedení lidí a o přirozeným talentu. O schopnosti se učit, o typologiích a komunikaci. O tom, jak nás ovlivňuje naše vlastní nastavení a o všech těhle moderních, často skloňovaných věcech, který ale občas fakt dávají smysl. Věřím, že na světě existuje pár myšlenek, kterým kdyby na světě věřil každý, tak se máme dost skvěle. Pár věcí jsem četla a strávila stovky hodin po kurzech a workshopech na podobný témata. To ty ale dělat nemusíš, protože jsem se to rozhodla shrnout do jedný hodiny. Stačí přijít.
Proč a jak si vytvořit vlastní webovou stránku?
Přednášející: Adam Blažek
Pokud chce dnes průměrný člověk sdělit své myšlenky světu, použije k tomu sociální síť jako Facebook, Reddit, Instagram, apod. Je však dobré, aby veškerý internetový obsah spadal do rukou velkým společnostem, kterým jde jen o peníze? Naštěstí je stále možné vrátit se do minulých desetiletí a vytvořit si jednoduchou webovou stránku, která bude patřit pouze vám a nebude omezovat, jakým způsobem se můžete vyjadřovat. A díky moderním nástrojům na to ani nejsou potřeba hluboké technické znalosti!
STM - Scanning Tunneling Microscopy
Přednášející: Jan Škvára
STM je experimentální nástroj používaný ve fyzice povrchů, který využívá tunelového proudu mezi vzorkem a velmi ostrým hrotem k naměření topografie povrchu vzorku na mikroskopické úrovni. V této přednášce ho popíšu počínaje fyzikálními principy, na kterých funguje, přes výrobu hrotů, po mé osobní zkušenosti s jeho implementací v naší laboratoři, kde s ním momentálně pracuji v rámci měření své diplomové práce.
Banát - za Čechy až do Rumunska
Přednášející: Kateřina Havlová
Pokusím se ti vnuknout myšlenku, že 800 km dlouhá cesta do hospody, kde objednáš česky a zaplatíš korunama rozhodně stojí za to. Čeká tě krátké vyprávění o tom, jek se Češi do Rumunska v 19. století dostali, jak to tam vypadá dnes a proč rozhodně stojí za to, se tam co nejdříve podívat.
Živá knihovna Amnesty International
Přednášející: Louis Zamazal
Setkání na vlastní kůži se studenty z menšin pod křídly lidskoprávní organizace Amnesty International. V Živé knihovně si můžete poslechnout příběh dvou zajímavých osobností a zeptat se zcela otevřeně na vše, co vás zajímá o životě menšin. Živá knihovna pomáhá překonat strach z neznámého, nabourává zažité stereotypy a přináší osobní zkušenost.
Živá knihovna Amnesty International
Přednášející: Bartoloměj D
Setkání na vlastní kůži se studenty z menšin pod křídly lidskoprávní organizace Amnesty International. V Živé knihovně si můžete poslechnout příběh dvou zajímavých osobností a zeptat se zcela otevřeně na vše, co vás zajímá o životě menšin. Živá knihovna pomáhá překonat strach z neznámého, nabourává zažité stereotypy a přináší osobní zkušenost.
Co jste všechno (ne)chtěli vědět o translidech a báli jste se zeptat
Přednášející: Georgia Hejduková
Translidé to nemají v životě jednoduché. Jsou často obětmi šikany, násilí a spousta lidí na ně má nejrůznější názory, Jaký je ale doopravdy život transčlověka? Co je to vůbec gender? Kdo jsou to nebinární lidé? Co translidem říkat/neříkat? A jak můžete pomoct kamarádovi, který je trans? Inspirována filmem "Co všechno jste chtěli vědět o sexu a báli jste se zeptat" se vám na tato přednáška pokusí odpovědět na tyto i jakékoliv další otázky. Přednášet bude Georgia Hejduková, která je sama trans, zároveň je autorkou blogu Jak se stávám ženou a problematikou se dlouhodobě zabývá.
JE ESPORT TAKY SPORT?
Přednášející: Petr Měsíček
Společně se v řízené diskuzi pokusíme dosáhnout odpovědi na otázku, zda by se Esport měl brát jako sport a zda tedy například patří na olympiádu.
Improvizuj bez problémů
Přednášející: Adam Bělohlavý
Umíš přednášet? Umíš říkat věci z patra? Jsi odvážný? Umíš si udělat srandu? Umíš improvizovat? Pokud alespoň jednou zněla Tvoje odpověď ano, tak Tě to s námi bude bavit. Pokud ne, nevadí, přijď taky a naučíme tě to. Můžeme Ti zaručit, že čas strávený s námi, bude plný smíchu a novych zkušeností.
Mise na Mars: Don’t Panic!
Přednášející: Tereza Voltrová
Když se řítíte na neznámou planetu v plechové skořápce, je to nejdůležitější nepanikařit. Tak daleko sice ještě nejsme, ale cesta na Mars s lidskou posádkou je už podstatně menší sci-fi než dřív. Kdo má v současnosti nejblíže k naplnění této vize? Jaké auto je nejrychlejší na světě a co má společného s Davidem Bowiem?
Dobrovolnictví aneb Proč pracovat (skoro) zadarmo
Přednášející: Lucie Procházková
Proč lidi pracují pro neziskovky? Proč bych já měl/a obětovat svůj čas, energii a svoje know how jen tak zadarmo? K čemu mi to může být? Jak se dobrovolníkem stát? Jsou tohle otázky, které si kladeš? Pojďme se nad nimi společně zamyslet. Já se v nezisku pohybuji od svých 16 a chci se podělit o to, co mi to vzalo a co mi práce a pro různé malé i velké neziskové organizace přinesla.
Základy programování a robotika
Přednášející: Michal Drahokoupil
Na začátku naší přednášky se naučíte poskládat základního robota. Poté si ukážeme jak ho naprogramovat. Následně Vám ukážeme jak pomocí Arduina naprogramovat jednoduchý semafor a nakonec se pobavíme o využití robotiky dnes a v budoucnu.
Kur*y chlast 'n' chlebíčky
Přednášející: Jan Sikyta
Ahoj Kájo, nebo kdo to čte, na tvé přání upravuji moji přednášku. Bude se soutěžit v kahootu, potom 10 nejlepších postoupí a dají si zápas v prší ve dvou skupinách, dále postoupí nejlepší 4 lidé a ti si dají zápas ve fotbálku a výherní team se utká 1v1 na život a na smrt (piškvorky). 1. výhra bude tričko kur*y chlast 'n' chlebíčky, 2. výhra bude chlebíček made by CEO of Bysiky a3. dobrý pocit. Podmínky k účasti v soutěži: musíte sledovat @Bysiky na instagramu. Na místě bude možnost si zakoupit chlebíčky.
Pěšky do Říma
Přednášející: Jiří Hammerbauer
Jak to vypadá, když se váš každodenní život a vaše každodenní starosti smrsknou jen na pouhých 13 kilo ve vaší krosně? Jaké to je, procházet cizí země jen po svých a spoléhat se na laskavost ostatních lidí? Povím vám o doposud největším dobrodružství mého života a o tom, proč byste měli něco podobného zkusit. A nebo taky nezkusit, alespoň vás potom nebudou tolik bolet nohy
Anatomie podvodu, aneb jak rychle zbohatnout pomocí slibů rychlého zbohatnutí
Přednášející: Jakub Tetera
Chcete zbohatnout, ale nemáte co nabídnout kromě osobního kouzla a nedostatku morální integrity? Nebo naopak nechcete přijít o svoje těžce vydřené peníze pro nic za nic? Pojďte se s námi podívat, jak obyčejní i neobyčejní lidé využívají lidských slabin pro lesk, slávu a peníze. Budeme se věnovat všem velkým kategoriím podvodů od chudých nigerijských princů a indických servisních techniků až po celé korporace postavené na lžích o neexistujících technologiích.
Přednáškový imperialismus
Přednášející: Daniel Perout
Přednáškové NOCi jsou celorepublikovým fenoménem posledních téměř desíti let. Přijďte se dozvědět, kdy vznikly, kde všude se přednáškové NOCi pořádají a kdo stojí za jejich původem a dnešní podobou. (Přednáška je přepracovanou verzí té z π-noci a Přednáškového maratonu.)
Povstání: jak a proč?
Přednášející: Jakub Horák
Kuba se pokusí vysvětlit jak vlastně funguje takové povstání, od odboje ve Francii při druhé světové válce až po dnešní Tálibán. Pak bude Adam povídat o té praktické stránce co se povstalectví týče.
Burnsideovo lemma
Přednášející: Dominik Beck
Svět je plný symetrií – v této přednášce si ukážeme, jak využít symetrie k řešení na první pohled složitých kombinatorických problémů. Uvidíte, že operace symetrie jako zrcadlení a otočení mají mocnější aplikace, než se zdálo!
Fantastické výbušniny a kde je najít
Přednášející: Vadim Kablukov
Proč některé chemikálie hoří, zatímco jiné explodují? Co se dělo při největším man-made výbuchu? Jaký je rozdíl mezi kravským lejnem a lithiovým akumulátorem z pohledu uložené energie? Proč si do letadla nesmíme brát větší množství tekutiny? A co je to proboha azid azidoazidu? Na všechno tohle a mnohem víc se podíváme v rámci téhle přednášky. A možná budou i ukázky!
Platónská tělesa
Přednášející: Dominik Beck
Co to jsou takzvaná Platónská tělesa? Kolik jich je a proč právě pět? O tom v této přednášce plné barev a světel.
Půlnoční čtení
Přednášející: Dominik Beck
Jaká je cena lidského života? Tokyo, rok 2050 – aristokracie, obrazovky, morální kredity a všudypřítomná prostitutce – svět se změnil... (Čtení výňatků z nejnovější tvorby autora).
Privacy matters aneb jak jsem získala 67 ledvin
Přednášející: Kateřina Henclová
Vítejte v digitálním světě, kde každý aspekt vašeho života je zaznamenán a uložen... někde. Budeme věřit, že se osobní informace nedostanou k třetím stranám a že je totálně nezneužijou k ovládnutí světa a jednotlivců. Přijďte být trochu paranoidní. Přijďte se dozvědět PRAVDU.
Představení SPPK
Přednášející: Anežka Tetřevová
Studenti středních škol představí Studentský parlament Plzeňského kraje a jeho aktivity dalším studentům, aby rozšířili povědomí o něm a pozvali další středoškoláky k participaci ve veřejném dění.
Upíři 21. století
Přednášející: Jan Macek
Krev! To není jen lahodný drink Transylvánské smetánky. Jedná se o životodárnou tekutinu, které je bohužel permanentní nedostatek. Naštěstí, je každý z nás v podstatě chodící cisternou, plnou krve. Jak a komu ji můžete darovat? Bolí to? Co to je krevní konzerva a proč se nedá koupit v supermarketu? Zamyslete se sami...pro koho byste vykrváceli?
Co s tebou, živote můj? aneb Dává mi škola to, co do života opravdu potřebuji?
Přednášející: Dagmar Pelesná
Pokládáš si podobnou otázku ve škole často? Sdílíš názor, že umět vyjmenovat všechny chemické prvky periodické soustavy a definovat Ohmův zákon jsou sice nutnou podmínkou pro dobrou známku a postup do dalšího ročníku, ale už dál nevíš, jak to využít v běžném životě a nedejbože v budoucí kariéře? Cítíš, že potřebuješ rozvíjet jiné dovednosti a kompetence, ale není na ně ve škole prostor? Pojď se se mnou a dalšími účastníky pobavit na téma rozvoje tzv. soft skills (měkkých dovedností) a toho, jak se k učení těchto skills dostat na půdě tvojí školy.